Pierwszy taniec na weselu to jedna z najbardziej romantycznych chwil całej uroczystości. Rodzice i przyjaciele przecierają łzy wzruszenia. Rozczuleni są wszyscy – nawet obsługa.

Nic dziwnego, że dla wielu par młodych jest to moment bardzo stresujący. Co zrobić, aby opanować emocje i cieszyć się tą niezwykłą chwilą? Jak wybrać najlepszą piosenkę na pierwszy taniec weselny? O czym pamiętać i jak urozmaicić ten moment, aby Wasi bliscy wspominali go jeszcze wiele miesięcy później?

Jako fotografka ślubna widziałam dziesiątki, a nawet setki pierwszych tańców. Słyszałam wiele pięknych piosenek ślubnych. Zrywałam boki na tańcach ślubnych na wesoło i niejednokrotnie wzruszałam się razem ze wszystkimi gośćmi. 

Bardzo dobrze wiem, jak urozmaicić taniec ślubny, aby pięknie wyglądał w obiektywie. Mam kilka atrakcyjnych propozycji piosenek i wskazówek, które pomogą Wam dobrze przygotować się do pierwszego tańca. 

Gotowi? Zapraszam na kompleksowy przewodnik dla par młodych na temat pierwszego tańca. 

Pierwszy taniec na weselu – co jest najważniejsze?

Zacznę od najważniejszych spraw. Pierwszy taniec, to nie jest Wasz obowiązek. Jeżeli na samą myśl trzęsą Wam się kolana i wolicie odwołać wesele, niż wyjść na parkiet – zrezygnujcie z tego elementu wesela. Coraz więcej par nie decyduje się na „klasyczny” pierwszy taniec i nie ma w tym nic złego. Najważniejszą zasadą jest to, abyście czuli się z tym dobrze. Wesele to Wasza uroczystość i nie musicie wpisywać się na siłę w żadne schematy i oczekiwania. 

Lubicie tańczyć lub podoba Wam się ten niezwykły element weselnego planu? Cudownie! Zorganizujcie taniec ślubny, zgodnie z tym, co lubicie najbardziej. Do wyboru macie klasyczny taniec ślubny, taniec ślubny na wesoło, taniec ślubny w grupiepokaz ślubnego tańca np. ze zmianami strojów i muzyki. 

Pamiętajcie, że do tańca ślubnego nie musicie podchodzić z dużą presją. Nie musicie mieć ustalonego z góry układu lub chodzić na lekcje tańca. Oczywiście możecie to zrobić, jeżeli czujecie, że taką macie potrzebę. 

Moją podstawową radą w kwestii tańca ślubnego jest podejście BEZ PRESJI I NAPIĘCIA. Tylko wtedy taniec będzie naprawdę Wasz, pełen emocji i miłości, czyli zgodnie z założeniem – będzie wyjątkowym pierwszym tańcem Waszego wspólnego, dalszego życia jako małżeństwo. 

Jak wybrać piosenkę na pierwszy taniec?

Przewodnik o tańcu ślubnym nie mógłby się obejść bez tego pytania. Zadaje je sobie każda para młoda. I nic w tym dziwnego. Faktycznie wybór piosenki, do pierwszego tańca ma ogromne znaczenie. Utwór muzyczny buduje atmosferę, nadaje rytm, nakreśla styl tańca, a także niesie ze sobą dodatkowy przekaz. 

Czasami zakochani od dawna wiedzą, do jakiej piosenki zatańczą swój pierwszy taniec. W niektórych przypadkach w ostatniej chwili muszą wybrać coś innego, bo np. ukochany utwór nie ma odpowiedniego rytmu. Często zdarza się też, że pary młode decydują się na ślubne klasyki, czyli najpopularniejsze piosenki na pierwszy taniec. Poniżej przedstawimy Wam kilka takich hitów, ale wcześniej zastanówmy się jednak, jak wybrać odpowiednią piosenkę na pierwszy taniec. 

Wypisałam 4 podstawowe zasady, które warto wziąć pod uwagę:

01 | Na początek wybierzcie utwory, które kojarzą Wam się dobrze. Cudownie, jeżeli piosenka ślubna ma dodatkowe znaczenie, np. wiąże się z miłymi wspomnieniami.

02 | Dobrze, jeżeli utwór ma taneczny, słyszalny rytm. Idealnie, jeżeli znajdą się w nim momenty bardziej emocjonalne, w których możecie wykonać jakiś obrót lub podnoszenie.

03 | Dokładnie przestudiujcie tekst danego utworu. Przeczytajcie go kilka razy. Zobaczcie teledysk. Jeżeli nie jesteście pewni, co dokładnie oznacza i w jakim kontekście są używane słowa love, always, with you… sprawdźcie tłumaczenie. Może to banał, jednak pary młode bardzo często decydują się na takie piosenki ślubne, jak: Whitney Houston – I Will Always Love You, Mariah Carey – Without You, Bon Jovi – Always, a przecież to są utwory o nieszczęśliwej miłości…

04 | Pamiętajcie, że utwory muzyczne najlepiej dopasować do preferowanego stylu tańca. Najczęściej pierwszy taniec bazuje na krokach walca wiedeńskiego, walca angielskiego, tańca użytkowego, discofox lub bachaty. Rzadziej zdarza się salsa, tango lub mamba. Zapisując ulubione utwory, warto już na wstępie dopasować je do różnych stylów. Jak to zrobić? Wpisz w Google dany utwór i dodaj dopisek „styl tańca”. Zobacz, jak może wyglądać taniec do danego utworu na YouTube lub skontaktuj się z wybraną szkołą tańca. Możesz też znaleźć odpowiednią grupę na Facebooku (ślubną lub dla miłośników tańca) i tam zadać odpowiednie pytanie.

Najpopularniejsze piosenki na pierwszy taniec

Jeżeli nie macie jednego, ulubionego utworu i każdy piosenka, o której pomyślcie jest albo „mało taneczna”, albo ma smutny tekst, możecie skorzystać ze ślubnych klasyków, czyli najpopularniejszych piosenek na pierwszy taniec. To są sprawdzone utwory, do których bardzo dobrze się tańczy. Gotowe układy taneczne prawdopodobnie znajdziecie na YouTube, więc możecie podpatrzeć kilka ciekawych rozwiązań. Są to utwory znane także wśród Waszych gości, a jak wiadomo, takie jeszcze bardziej wyciskają łzy wzruszenia. Listę zostawiam do Waszego rozważenia.

6 najpopularniejszych piosenek na pierwszy taniec:

01 | Jasmine Thompson – Willow

02 | Ed Sheeran – Perfect

03 | John Legend – All of me

04 | Anna Karwan – What the Worlds needs now

05 | Whitney Houston – I have nothing

06 | Ed Sheeran – Thinking Out Loud

07 | Jessie Ware – Say you love me

08 | Kortez – Niby nic

09 | Sannah – nic dwa razy ( W. Szymborska )

10 | Smash Mouth – I’m a believer

11 Sannah – ten stan

11 | Simply Red – stars

12 | Chuck berry – You never can tell